כשמסתכלים על מזון לבעלי חיים בעין בלתי מזויינת, ניתן לטעות ולחשוב שכל המזונות דומים. כולם יבשים, בגוונים שונים של חום, ומריחים קצת כמו ביסלי. במציאות, הדבר רחוק מלהיות נכון. לכל חיה יש את האוכל שמתאים לה, והוא משתנה עם הגיל. אסור גם לשכוח, שגם לכלבים ולחתולים יש בלוטות טעם ויכול מאד להיות שתלכו לחנות, תתלבטו, תשקלו, תתייעצו, תוציאו המון כסף על האוכל הכי איכותי – והם לא ירצו לגעת בו. אז איך בוחרים ומתאימים את האוכל הנכון?

בת כמה החתולה? מאיזה גזע הכלב?

ההתאמה לפי גיל וסוג בעל החיים היא חשובה מאד. אוכל גורים מיועד רק לגורים. לא יקרה נזק נוראי אם כלב או חתול בוגר יאכל אותו, אבל הם כן עלולים להשמין, משום שאוכל לגורים מכיל יותר קלוריות, וחוץ מזה, חבל על הכסף.

אוכל לגורים מכיל לרוב ויטמינים מינרלים חלבונים ושומנים להם זקוקים הגורים כדי לגדול ולהתחזק, בעוד שאוכל לכלבים מבוגרים צריך להיות אוכל קליל יותר, עם פחות מקורות אנרגיה ויותר סיבים על מנת שיהיה קל לכלב הזקן לעכל אותו ושיסייע לו בפעולת מעיים. בנוסף, בכל סוג אוכל יש תוספי מזון שונים, המתאימים לכלבים מקבוצות שונות, לדוגמא: כלב גדול יזדקק לתוספים שונים מכלב קטנטן, כלב פעיל מאד יזדקק ליותר חלבונים ושומנים בעוד שכלב ביתי, פחות פעיל, יצטרך יותר סיבים וכו’.

לא מתחייבים לאוכל שלא מכירים!

כאשר אתם מחליפים לבעל החיים שלכם את האוכל, לא כדאי לקנות מיד שקית 20 קילו, למרות שבטווח הארוך שקיות גדולות משתלמות יותר כלכלית. קנו אריזה קטנה, קופסת שימורים או חבילה בגודל שמספיק לכמה פעמים בודדות ובצעו ניסויים. טעים? נהדר? לא טעים? נסו אוכל אחר. אחרי שתוודאו שהכלב נהנה מהאוכל החדש ושהיציאות שלו עדיין תקינות תוכלו לקנות שק שיספיק למליון שנה.

התאימו את המזון בכל תקופה

גם לבעלי חיים יש אלרגיות, ממש כמו לבני אדם. אלרגיות עונתיות, אלרגיות לחרקים, וגם – איך לא, אלרגיות למזונות שונים. אם הכלב או החתול מתגרדים, מנערים את הראש הרבה, או נושכים את עצמם עד זוב דם, סביר להניח שהם חווים תגובה אלרגית. בנוסף, צריך לקחת בחשבון את המצבים השונים בחיים של חיית המחמד שלכם. כאשר כלבה או חתולה בהריון או מניקה למשל, היא זקוקה למזון עשיר יותר. כאשר קר מאד בחוץ כדאי לתת מזון עשיר יותר בחלבון ובשומן כאשר כלב או חתול מפגינים נטייה משמעותית להשמנה (קורה לעיתים לאחר עיקור או סירוס) יש לשקול לעבור למזון דיאטטי, ועוד.