לאיזה מגזעי הכלבים יש נטיה לנבוח? איזה כלב מסתדר מצויין עם ילדים וחיות מחמד אחרות? מי מתאים לגידול בבית ומי צריך מרחבים ופעילות?

לבחירת הכלב המתאים יש השלכה עצומה על איכות החיים, גם שלכם וגם של הכלב, למשך שנים רבות. לפניכם מדריך לסוגי הכלבים הפופולריים ביותר בארץ, עם עיקרי הדברים שחשוב לדעת.

סוגי כלבים קטנים | סוגי כלבים בינוניים | סוגי כלבים גדולים


סוגי כלבים קטנים וטוי

כלבים קטנים הם כלבים ששוקלים פחות מ – 10 ק"ג בבגרותם, כאשר כלבי טוי שוקלים פחות מ- 5 ק"ג.

כלבים אלו ידועים בדרך כלל כבעלי אנרגיות גבוהות, והם שובבים ומלאי חיבה. הם לרוב צריכים פחות מרחב ופעילות גופנית ביחס לאחיהם הגדולים יותר, ולכן מתאימים ביותר לגידול בבית.

בהכללה גסה ניתן לומר שכלבים קטנים נוטים להיות יותר אגרסיביים ומרבים לנבוח ולכן הם זקוקים לתהליך אילוף וביות.

תוחלת החיים של כלבים מגזעים קטנים הינה גבוהה יותר משל אחיהם הגדולים יותר, ולרוב נעה בין 10-15 שנים של שמחה ושובבות.

לכלבים קטנים יש דרישות תזונתיות מיוחדות – מוזמנים לעיין במדריך התזונה לכלבים קטנים וקטלוג המוצרים באתר כדי ללמוד עוד בנושא.


שיצו (שי טסו)

משקל: 4-7.5 ק"ג
גובה: 20-28 ס"מ
תוחלת חיים: 10-18 שנים

השיצו הוא כלב קטן ובעל אופי שובבי שאוהב להביע חיבה. הוא ידידותי לילדים ואוהב לשחק איתם. יחד עם זאת, השיצו הוא כלב שקשה יחסית לבייתו ולכן חשוב לאלף אותו בעקביות מיד עם הגיעו הביתה.

השיצו כמעט ואינו משיר פרווה, ולכן נחשב ככלב היפואלרגני, המעורר פחות תגובה אצל אנשים אלרגיים. יחד עם זאת פרוות השיצו מצריכה הברשה כל יום-יומיים והקפדה על תספורת באופן קבוע, כדי למנוע היווצרות קשרים. השיצו הוא כלב רגוע שאוהב לישון הרבה ואף לנחור בשל צורת אפו הפחוסה.

למדריך המלא אודות גזע שיצו לחצ/י כאן

סוגי כלבים - שיצו

שיצו – קל להבין מדוע משמעות שמו בסינית היא "אריה"


מלטז

משקל: 3-4 ק"ג
גובה: 20-25 ס"מ
תוחלת חיים: 12-15 שנים

המלטז הוא כלב ידידותי שמשתוקק לרצות את בעליו. הוא אוהב ילדים, אך רצוי שלא לתת לפעוטות או ילדים קטנים מדי לשחק איתו כיוון שעקב משקלו המזערי הוא יכול להיפגע בקלות. לרוב הוא ידידותי כלפי כלבים אחרים (אף כי לעיתים אינו מודע לגודלו האמיתי וקורא תיגר על כלבים גדולים).

המלטז כמעט ואינו משיר פרווה ולכן נחשב ככלב היפואלרגני העשוי להתאים גם לחלק מהאנשים הסובלים מאלרגיות.

שימו לב שלמלטז יש נטיה לנבוח הרבה יחסית, ורצוי לקחת זאת בחשבון לפני האימוץ.

סוגי כלבים -מלטז

מלטז – לא תמיד מודע לגודלו האמיתי..


פקינז

משקל: 3-7 ק"ג
גובה: 15-23 ס"מ
תוחלת חיים: 13-15 שנים

הפקינז הוא כלב נאמן אך קשה יחסית לביות. הוא אוהב ילדים, אם כי לא בהכרח אוהב לשחק איתם. מדובר בכלב רועש למדי – הוא מרבה לנבוח, ועקב אפו הפחוס הוא נוטה לנחור בקול רם. הוא לא מאוד ידידותי כלפי כלבים גדולים, אך לרוב מסתדר עם חיות מחמד קטנות אחרות.

מדובר בכלב שאוהב לישון ובעל נטיה להשמנה, לכן חשוב להקפיד איתו על תזונה מסודרת. בשל פרוותו הארוכה ואפו הפחוס, הפקינז רגיש במיוחד לחום ויש לנקוט משנה זהירות כאשר מוציאים אותו לפעילות בשעות החמות. את פרוות הפקינז חשוב להבריש באופן שוטף.

סוגי כלבים - פקינז

פקינז – אמיץ ונאמן מאוד לבעליו


פינצ'ר ננסי

משקל: 4-7 ק"ג
גובה: 25-30 ס"מ
תוחלת חיים: 13-15 שנים

הפינצ'ר הננסי הוא כלב חברותי ונאמן לבעליו וידידותי לילדים. הוא כלב פעלתני שאוהב לשחק ולכן חשוב לתת לו לפרוק אנרגיות במהלך היום, בין אם על ידי טיולים, או שהות בחצר.

הפינצ'ר הוא כלב שלא נוטה לפחד ומרבה לנבוח ולהראות תוקפנות גם כלפי כלבים גדולים ממנו באופן משמעותי. פרוות הפינצ'ר קצרה ודורשת טיפול מועט יחסית.

סוגי כלבים - פינצ'ר

חש עצמו רוטווילר, אבל הוא פינצ'ר. ננסי.


יורקשייר טרייר

משקל: 3-4 ק"ג
גובה: 19-22 ס"מ
תוחלת חיים : 12-15 שנים

מדובר בכלב ידידותי ומבדר אשר אוהב לשחק עם ילדים (אך במקרה שלו זה קריטי במיוחד להשגיח על הילדים בעת שהם משחקים איתו, היות ומדובר בכלב קטן במיוחד שבקלות יכול להיפגע).
הוא כלב שקשה לביית ואשר מרבה לנבוח על כלבים אחרים, גם כאלו הגדולים ממנו משמעותית. הוא לא אוהב את הקור ומרבה להצטנן כאשר הוא שוהה באזורים קרים. הוא כלב נבון שלומד מהר אך גם נוטה להשתעמם בקלות ולחפש אחר עיסוקים.

סוגי כלבים - יורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר – נבון אך משתעמם בקלות


פומרניאן

משקל: 1.4-3.2 ק"ג
גובה: 18-30 ס"מ
תוחלת חיים: 12-16 שנים

מדובר בכלב אנרגטי שאוהב לשחק, בייחוד עם ילדים (כאשר גם אצלו, עקב גודלו הקטן, רצוי להשגיח על הילדים בזמן שהם משחקים איתו על מנת לוודא שהוא אינו נפגע). יחד עם זאת זהו כלב חשדן כלפי זרים ולכן מרבה לנבוח.

הפומרניאן רגיש לחום וללחות ומעדיף מקומות קרירים ויבשים. הוא כלב שקשה לביית ולכן חשוב להקפיד על תהליך אילוף מסודר מיד עם הגעתו לבית.

סוגי כלבים - פומרניין

פומרניאן – חביב, עליז ועקשן


בולדוג צרפתי

משקל: 8-14 ק"ג
גובה: 24-35 ס"מ
תוחלת חיים: 10-12 שנים

מדובר בכלב שמרבה להשתעשע ואוהב לשחק עם ילדים, אך כדאי לוודא שהילדים נזהרים במגע איתו על מנת לא לפגוע בו בטעות. הוא ידידותי כלפי אנשים וכלבים זרים כאחד ויכול להסתדר עם חיות מחמד אחרות בבית. הוא לא כלב שזקוק לפעילות רבה, אך חשוב להוציא אותו להליכה מדי יום על מנת שלא יעלה במשקל.

הבולדוג הצרפתי הוא כלב חכם שקל לאלף, אם כי לעיתים הוא נוטה להיות עקשן יתר על המידה.

קל להבחין בבולדוג צרפתי ישן שכן הוא נוטה להזיל ריר בשנתו, להפריח נפיחות, ובשל צורת אפו הפחוס אף לנחור. לבולדוג הצרפתי יש נטיה לבעיות אורטופדיות שונות ובעיות בדרכי הנשימה, ולכן חשוב להקפיד על תזונה מתאימה ושמירה על משקל תקין.

סוגי כלבים - בולדוג צרפתי

בולדוג צרפתי – אוזני עטלף ומבט כובש


קבליר קינג צ'ארלס ספנייל

משקל: 5-8 ק"ג
גובה: 30-33 ס"מ
תוחלת חיים: 9-14 שנים

קבליר קינג צ'ארלס הוא כלב שמביע חיבה רבה, אוהב לרצות ולומד מהר, אך נוטה להיות תלותי ולכן רצוי שלא להשאיר אותו לבד זמן רב מדי. במרבית המקרים הוא ידידותי לזרים, כלבים וחיות מחמד אחרות וטוב במיוחד עם ילדים עמם נהנה לשחק.

קבליר קינג צ'ארלס מתאים במיוחד למגורים בבית, אך עם זאת משיל הרבה שערות, בייחוד בעונות המעבר. כמו כן, קבליר קינג צ'ארלס הוא כלב שידוע באהבתו לשחייה.

סוגי כלבים - קבליר קינג צ'רלס

קבליר קינג צ'רלס ספנייל – אוהב לרצות את בעליו ומביע חיבה


ג'ק ראסל טרייר

משקל: 5-6 ק"ג
גובה: 25-30 ס"מ
תוחלת חיים: 15-17 שנים

מדובר בכלב הרפתקן שמרבה לשחק עם ילדים אך גם יכול להוות גם כלב שמירה מצוין. הוא כלב חכם, נועז ועצמאי שיודע להעסיק את עצמו – אך התכונות הללו גם הופכות אותו לכלב שמצריך משמעת והיררכיה ברורה בתהליך האילוף.

ג'ק ראסל טרייר הוא כלב שאוהב במיוחד לחפור (ולכן יותר קל לאמן אותו לחפור רק באזור נקודתי מאשר לנסות למנוע ממנו לחפור בכלל) וזקוק למרחב ותנועה על מנת לפרוק אנרגיות.

סוגי כלבים - ג'ק ראסל

ג'ק ראסל בפעולה


פודל

משקל: טוי – עד 3 ק"ג, ננסי – עד 5 ק"ג, בינוני – עד 10 ק"ג, גדול – עד 23 ק"ג
גובה: טוי – עד 28 ס"מ, ננסי- 28-35 ס"מ, בינוני – בין 35-45 ס"מ, גדול – 45-60 ס"מ
תוחלת חיים: 10-18 שנים

הפודל מגיע בארבעה גדלים שונים, כאשר הזנים הקטנים הם הנפוצים יותר בארץ.

הפודל הוא כלב חברותי שאוהב לשחק עם ילדים וידידותי לאנשים זרים, כלבים וחיות מחמד אחרות. בנוסף, הוא חכם מאוד ולומד מהר, אך חשוב לאמן אותו על מנת שלא ישתעמם בקלות וינסה להפיג את השעמום בדרכים הרסניות (לתכולת הבית).

בנוסף לכך, אם לא מאלפים את הפודל הוא עלול להתבלבל ולחשוב שהוא האלפא בבית, עם כל מה שכרוך בכך. פרוות הפודל כמעט ואינה נושרת ולכן הוא נחשב כלב היפואלרגני. כדי למנוע היווצרות קשרים חשוב להקפיד על הברשה וטיפוח קבועים.

סוגי כלבים - פודל טוי

פודל – מדורג שני מבין גזעי הכלבים הכי אינטליגנטיים (אחרי הבורדר קולי)


פאג סיני

משקל: 6-8 ק"ג
גובה: 25-28 ס"מ
תוחלת חיים: 12-18 שנים

הפאג הוא כלב נאמן, ידידותי ומצוין עם ילדים – אוהב לשחק איתם ומקפיד להיות עדין איתם. ידוע בהתנהגות השטותית שלו ובחוש ההומור שלו. הוא חושש מאנשים זרים אך מסתדר עם כלבים וחיות מחמד אחרות, בנוסף יכול להיות עקשן ולכן קשה לביית אותו.

בשל צורת פניו הפחוסה לפאג יש נטיה לסבול מבעיות נשימה ובעיות עיניים שונות. הוא מתקשה להתמודד עם חום או לחות, אוהב לאכול ומשמין בקלות ולכן חשוב להקפיד איתו על תזונה נכונה.

סוגי כלבים - פאג סיני

פאג – אוהב ילדים ואוהב לאכול


סוגי כלבים בינוניים

משקלם של הכלבים הבינוניים נע סביב ה – 10-25 ק"ג, והם נהנים מהטוב שבשני העולמות – מצד אחד הם פחות נוטים לנבוח מהקטנים שבחבורה, ומצד שני הם פעילים יותר ובעלי תוחלת חיים ארוכה יותר מאחיהם הגדולים, כאשר תוחלת החיים הממוצעת של כלבים בגודל בינוני נעה לרוב בין 10-13 שנים.

למידע אודות הדרישות התזונתיות של כלבים בגודל בינוני וסוגי מזון מומלצים, מוזמנים לבקר בקטלוג האוכל לכלבים באתר.


בורדר קולי

משקל: 12-25 ק"ג
גובה: 46-60 ס"מ.
תוחלת חיים: 10-17 שנה, כאשר הממוצע הוא 12 שנה.

הבורדר קולי הוא כלב חכם ביותר (מחקרים מסויימים אף דירגו אותו כבעל האינטליגנציה הגבוהה יותר בקרב כל סוגי הכלבים), מהיר תפיסה, קשוב לצרכי הבעלים שלו ונוח מאוד לאילוף. כל אלו הופכים אותו לכלב עבודה מעולה, ורועה כבשים מצטיין.

מדובר בכלב שזקוק להפעלות רבות ולסטימולציות פיזיות ומנטליות כאחד. חשוב לארגן לבורדר קולי פעילויות על מנת שיוכל לפרוק את האנרגיות הרבות שלו, אחרת הוא עלול לפרוק את האנרגיות הללו בדרכים הרסניות (בעיקר לריהוט בבית ולנעלי הבית שלכם..).

סוגי כלבים - בורדר קולי

בורדר קולי – אף פעם לא יסרב לפעילות או משחק


קוקר ספנייל

משקל: 11-15 ק"ג
גובה: 38-43 ס"מ
תוחלת חיים : 12-14 שנה.

הקוקר ספנייל הוא כלב ידידותי, לרוב גם כלפי זרים, ובעל אינטליגנציה רגשית גבוהה, אשר משתוקק לרצות את בעליו. בנוסף לכך, הוא במרבית המקרים מסתדר גם עם ילדים ועם כלבים אחרים.

מדובר בכלב חכם אשר לומד מהר (בייחוד כאשר מתגמלים אותו עם חטיפים לכלבים בעת האילוף).

סוגי כלבים - קוקר ספנייל

קוקר ספנייל – מבט שקשה לעמוד בפניו


כנעני

משקל: 18-25 ק"ג
גובה: 45-60 ס"מ
תוחלת חיים: 12-15 שנה.

הכנעני הוא גזע הכלב היחיד שמוצאו מארץ ישראל. הוא כלב נבון להפליא, נאמן לבעליו ומגונן (לעיתים באופן מוקצן) על ילדי המשפחה, אך עשוי להתנהג בחשדנות ואף בתוקפנות כלפי זרים.

מדובר בכלב טריטוריאלי שנחשב כאידיאלי בתור כלב שמירה ויכול לתקוף אנשים שהוא תופס בתור פולשים, לכן חשוב לאלף אותו מגיל צעיר.

הכלב הכנעני, ידוע גם בשם "רועה ארץ ישראלי", הוא גזע הכלב היחידי שמוצאו בארץ ישראל.

סוגי כלבים - כלב כנעני

כלב כנעני – הוא משלנו!


סוגי כלבים גדולים

כלבים גדולים הם כלבים שמשקלם עולה על 25 ק"ג, כאשר כלבי ענק כגון דני ענק, מסטיף ודוג דה בורדו, יכולים לשקול גם מעל ל- 45 ק"ג.

בהכללה גסה ניתן לומר שגזעים אלו לרוב רגועים יותר, ופחות נוטים לנבוח. בשל גודלם לכלבים גדולים יש במקרים רבים נטיה מולדת לבעיות פרקים שונות, כגון דיספלזיה של מפרק הירך.

תוחלת החיים של כלבים מגזעים גדולים הינה קצרה מאחיהם הקטנים יותר, ולרוב נעה בין 8-12 שנים. על הזמן המועט יותר הם מפצים עם הרבה נאמנות ואהבה.


בוקסר

משקל: 25-32 קילו
גובה: 53-64 ס"מ.
תוחלת חיים: 9-15 שנה.

הבוקסר הוא כלב נאמן ומגונן שאוהב ילדים ולרוב מסתדר עם כלבים אחרים (אם כי לעיתים יכול גם להפגין אגרסיביות כלפי כלבים שאינו מכיר). כלב אנרגטי ובעל הבעת פנים אנושית במיוחד, שחשוב לפנות עבורו את הזמן הראוי על מנת לדאוג שיהיה פעיל ביום-יום.

בשל מבנה פניו הפחוס יש לבולדוג נטיה לנחור, והוא אף ידוע כמרייר לא קטן.

סוגי כלבים - בוקסר

קל לזהות בוקסר ישן לפי הנחירות שלו 🙂


גולדן רטריבר

משקל: 25-34 ק"ג
גובה: 51-61 ס"מ
תוחלת חיים: 12-15 שנה

הגולדן רטריבר הינו כלב עם מזג ידידותי, פעיל ושמח, שזקוק לקרבתם של בני המשפחה. לכן עדיף שלא להשאיר אותו שעות בחצר אלא לתת לו לשהות בתוך כותלי הבית. הגולדנים ידועים במיוחד בזכות מזגם הנוח – הם אינם טריטוריאליים או תוקפניים, ומסתדרים לרוב מצויין עם ילדים, חיות מחמד ואנשים זרים.

בזכות האינטליגנציה הרגשית הגבוהה, וההיענות שלהם לתהליך האילוף, הם משמשים פעמים רבות ככלבי נחיה לעיוורים וכלבי שירות לבעלי מוגבלויות.

כמו הלברדור, גם הגולדן רטריבר אוהב לאכול ולכן חשוב להגביל אותו בפינוקים ולדאוג לו לפעילות גופנית יומית.

סוגי כלבים - גולדן רטריבר

גולדן רטריבר – אוהב לרוץ, לשחק ולשחות. החיוך כלול בדגם


לברדור

משקל: 25-36 ק"ג
גובה: 55 ל-62 ס"מ.
תוחלת חיים: 10-12 שנה

הלברדור (או בשמו המלא: לברדור רטריבר) הוא כלב ידידותי ואנרגטי, אשר ככל שיתבגר הוא ילמד להיות רגוע יותר, אך ככל הנראה תמיד יישאר כלב פעיל שזקוק לפורקן אקטיבי.

הלברדור ידוע באהבתו הרבה לאוכל, ולכן חשוב להגביל אותו בפינוקים ולדאוג שיהיה פעיל גופנית על מנת שלא יסבול מהשמנת יתר. אם בכל זאת הגרגרנות ניכרת בפיגורה, ניתן לשקול תזונה דלת קלוריות על ידי מעבר לאוכל לכלבים מסורסים, או בעלי משקל עודף.

סוגי כלבים - לברדור

לברדור בפוזה אופיינית


רועה גרמני

משקל: 22-40 ק"ג (הנקבות שוקלות 22-32 קילוגרמים בעוד שהזכרים שוקלים 30-40 קילוגרמים)
גובה: 55-65 ס"מ
תוחלת חיים: 9-13 שנה.

רועה גרמני הוא כלב חכם וקל ביותר לאילוף, נאמן, צייתן ומגונן (בייחוד על ילדים). הרועה הגרמני נוטה להיות חשדן כלפי זרים ולכן רצוי להרגיל אותו מגיל צעיר להיות בקרבתם של אנשים שונים.

מדובר בכלב שנהנה מאתגרים פיזיים ומנטליים כאחד, ולכן כלבים מגזע זה יכולים לשמש גם ככלבי שמירה, גישוש, כלבי רועים ואף כלבי נחייה לעיוורים.

סוגי כלבים - רועה גרמני

רועה גרמני קשוב לבעליו


כלב חדש בבית? תתחדשו ❤️️
לחצו כאן לרשימה האולטימטיבית של שמות לכלבים

לחצו כאן כדי ללמוד איך להקנות הרגלי אכילה נכונים לכלב

כאן תוכלו למצוא את רשימת הקניות המלאה לחבר החדש שלכם