יש הרבה סוגים של מערכות יחסים עם כלבים. יש כלבים שיש להם עבודה מוגדרת כמו כלבי שמירה, כלבי נחייה, כלבי משטרה וכו’, כלבים ממושמעים וצייתנים שיודעים בדיוק מה התפקיד שלהם ומה המקום שלהם, ויש כלבים שהם רק חברים וחיות מחמד, שרק רוצים להתלטף ולהתפנק. לא כולנו רוצים כלב “חייל” מאולף, אבל גם אלה מאיתנו שרואים בכלב חבר שווה זכויות חייבים להודות באמת – אי אפשר לדבר עם כלב. אז בשביל שיהיה לנו קל יותר להתמודד עם החבר הפרוותי שלנו, וגם למען הבטיחות שלו, הנה 4 פקודות שלהן הוא חייב לציית.

שב

הפקודה הכי בסיסית והכי קלה ללימוד. כלבים מתרגשים מאוד בקלות והרבה פעמים מביעים את ההתרגשות שלהם בצורה של ליקוקים וקפיצות והשתוללות. אז במיוחד אם הכלב בינוני או גדול והקפיצות שלו יכולות להכאיב לנו או להפיל אותנו, צריך למצוא דרך לבקש מהכלב לשבת. אז, כשהוא רגוע יותר, אפשר לתת לו ליטופים ואהבה בנחת.

לא לזוז

כלבים לא תמיד יודעים מה טוב בשבילם. במקרה של סכנה אנחנו רוצים לתקשר לכלב שלנו שאנחנו רוצים שהוא יישאר במקום. אם זה כביש, כוס שנשברת בבית, או כלב בגינה שמתנהג בתוקפנות, חשוב מאוד שהכלב יבין שאנחנו מצווים עליו לא לזוז, ויציית בכל פעם.

עזוב

כלבים מתוכנתים לאכול פחות או יותר הכל. מנעליים ועוד עצמות מטונפות שהם מוצאים ברחוב, הם פשוט רוצים להכניס הכל לפה שלהם. יש כלבים שנותנים לבעליהם להוציא דברים מהפה שלהם בקלות, וזה מעולה, אבל לאלה מאיתנו שהכלב שלהם נוהם ומגרגר כשמנסים להסביר לו שאם הוא ייבלע את מה שיש לו בפה הוא יהיה בסכנה – חשוב ללמד את הכלב לעזוב. כך תמנעו הרבה עימותים לא נעימים עם הכלב. תוכלו להציל אותו מאכילת דברים מסוכנים, ולהציל אולי גם כמה נעליים בדרך.

בוא

מכירים את הסיטואציה בגינת הכלבים שאתם קוראים לכלב והוא לא רוצה להפסיק לשחק? או כשהוא הולך לרחרח בסקרנות מישהו שמפחד ממנו? חשוב שהכלב יידע שכשאתם קוראים לו הוא חייב לבוא.  הפקודה הזאת היא בעיקר לנוחיותכם, אבל אם אתם מטיילים עם הכלב בלי רצועה היא הכרחית גם לביטחונו.