תתחדשו על האקווריום! בשלב הזה, ולאחר שביקרתם בחנות דגים אחת או שתיים, אתם ודאי כבר מבינים שגידול דגים מצריך קצת יותר מאקווריום ומים. זני דגים שונים זקוקים לתנאים שונים על מנת לגדול ולשרוד ולשם כך נחוצים מספר אביזרים. הנה סקירה מהירה של העיקריים שבהם:

מסנן (פילטר)

המים הנקיים שמילאתם באקווריום לא ישארו נקיים לנצח. בהיותם סביבת המחייה הקבועה של הדגים שלכם, הם יחלו להתמלא אט אט בפסולת והפרשות של הדגים, בשאריות אוכל, בקטריות, אצות ועוד. שמירה על מים נקיים ואיכותיים היא חיונית לבריאותם ולאריכות ימיהם של הדגים שלכם. ועל זה אחראי המסנן. ישנם מסננים שעושים שימוש באמצעים ביולוגיים על מנת לסנן את המים וישנם כאלה שנעזרים בכימיקלים – אך כולם פועלים על אותו עקרון: מי האקווריום עוברים בהם באופן שוטף ומתחדש, ונפלטים חזרה לאקווריום כשהם נקיים מפסולת ומחומרים מזיקים. כאשר אתם רוכשים מסנן, ודאו שהתפוקה שלו תואמת את גודל האקווריום.

מנורת UV לטיהור

לא, זה לא בשביל שהדגים שלכם יעבדו על השיזוף. מטהר שמכיל תאורת אולטרה- סגול (UV) הינו יעיל במיוחד באקווריומים המכילים מי מלח ודגי ים או דגי שוניות. מי האקווריום עוברים דרך המטהר, שם הם נחשפים לתאורת UV שמשמידה סוגים מסויימים של חיידקים, וירוסים, פטריות, בקטריות ואורגניזמים טפיליים, שעלולים להזיק לדגי האקווריום. פריט זה אינו חיוני באקווריום של דגי מים מתוקים, אך באקווריום של מים מלוחים הוא עשוי להועיל עד מאוד.

תאורה וחימום

דגים זקוקים לחשיפה לאור על מנת לחיות, ומכיוון שהועברו מבית הגידול הטבעי שלהם, עליכם לוודא שהדגים שלכם נחשפים לאור בצורה מלאכותית. על כן יש להתקין באקווריום תאורה שתספק להם את התנאים המתאימים. שלא לדבר על כך שתאורה מוצלחת יכולה לגרום לדגים שלכם להראות במיטבם. בנוסף לאור, דגים מכל זן שהוא בד”כ זקוקים לטמפרטורת מים מסויימת על מנת לשגשג. טמפרטורת מים שנעה בין 24 ל-27 מעלות תתאים לרוב זני הדגים. שימו לב: יש להקפיד לשמור על טמפרטורה קבועה באקווריום. שינויי טמפרטורה עלולים לגרום לדגים שלכם לסטרס ולמחלות.