כמו כמעט כל שאלה שניתן להעלות על הדעת, גם כאן התשובה היא – תלוי. ניתן לומר באופן כללי שרוב החיסונים בטוחים לשימוש, והם יגנו על כלביכם מבלי לפגוע בהם יתר על המידה. עם זאת, חשוב לדעת שישנן תופעות לוואי לכל חיסון, וחשוב להכיר בהן לפני מעשה.

אז אילו תגובות יכולות להיות לחיסון הכלב?

תופעות הלוואי של חיסוני הכלבים יכולות לנוע מינוריות ושכיחות ועד למסובכות ונדירות. התגובות המתונות יותר יכללו כאב ואי נוחות קלים, חום ועייפות. אם כלבכם לקה בתופעות הללו, הוא יהיה פחות פעיל במשך מספר ימים, ינוח הרבה ולא ירצה לאכול הרבה. אל דאגה, לרוב התופעות האלה חולפות מהר מאוד מעצמן.

תופעות לוואי שחיות קצת פחות יכולות לכלול גרד ונפיחות, המשויכות בדרך כלל לאלרגיה שפותחה כלפי החיסון. למרות שאלרגיות כאלה בדרך כלל אין מסוכנות, אם אתם חשים שמשהו אינו כשורה, גשו לבדיקת הווטרינר.

הסוג הנדיר של תופעות הלוואי קשור לפגיעה במערכת החיסון. בסבירות נמוכה, הכלב עלול לפתח “אנמיה המולטית חיסונית”, שהיא מחלה מחלה מסכנת חיים. הסיכוי לפתח את המחלה הזאת הוא אמנם נדיר, אך חשוב לדעת כי הוא קיים.

לסיכום, חיסוני הכלבים, כמו החיסונים של בני האדם הם יחסית בטוחים, אך טומנים בחובם סיכון קטן. עם זאת, הסיכון לפתח מחלות ללא החיסונים גדול בהרבה, ומכאן שהם נחוצים ומוצדקים. כמה לחסן? כל כלב צריך לקבל המלצה פרטנית מהרופא הווטרינר. כך שומרים על רמת הבטיחות הגבוהה ביותר.