כלבים, חתולים ומה שביניהם

כלבים וחתולים מלווים את האנושות כעשרת אלפים שנים, פחות או יותר מהתקופה שבה בני אדם הפסיקו לחיות כלקטים נוודים והתחילו להתיישב ולביית בעלי חיים. כנראה שמאז ואולי  לתמיד יהיה המין האנושי חצוי לשתי מחנות: “אנשי כלבים” ו”אנשי חתולים”. אם אתם שוקלים לאמץ חיית מחמד ואינכם יודעים האם לאמץ חתול או לאמץ כלב, אולי המאמר שלפניכם, ובו שני הבדלים משמעותיים בין שני בעלי חיים מדהימים אלה, יוכל להקל עליכם את הבחירה.

התאמת חיית המחמד לחיי האדם

כאמור, חתולים מלווים את בני האדם כעשרת אלפים שנים. הם עזרו להם להיפטר ממזיקים כמו חרקים ועכברים, הם סייעו להם בשמירה על היגיינה וסיפקו להם נחמה וחום כשהם באו לרבוץ בחיקם. אך כל הפעולות האלה נוצרו מיזמתם העצמאית של החתולים, ללא כל קשר לרצון האדם. גם כאשר בני אדם רוצים לגרום לחתולים להגיב לפקודותיהם (או תחינותיהם), הם מגלים שהדבר כמעט בלתי אפשרי (אלא אם הבקשה מלווה במזון עסיסי כלשהו).

לעומת זאת, מבין כל ממלכת החי, כנראה שכלבים הם החיה הקלה ביותר לאילוף. בעל מקצוע מיומן יכול לאלף כלב מהר למדי, לעתים אפילו תוך דקות ספורות, וללמדו להגיב לפקודות בסיסיות כמו “בוא”, “שב” וכדומה. לעומת חתולים, אין כל צל של ספק שכלבים ניתנים להתאמה מרבית לחיי האדם, לשגרתו ולצרכיו הייחודיים. כהוכחה לטענה זו ניתן למנות רק חלק מאינספור התפקידים שכלבים מאולפים ממלאים בחברה האנושית: כלבי משטרה, כלבי צבא, כלבי נחייה, כלבי שמירה וכיוצא באלה.

תפקידו של האדם בחיי חיית המחמד

חתול היא חיית מחמד הידועה בעצמאותה. נכון, גם חתולים זקוקים לחום ואהבה, אבל בעקרון אם תדאגו לצרכיו הבסיסיים ביותר של החתול – כמו מים, מזון והזדמנות למשחק – כל צרכיו של החתול יהיו מסופקים גם בלי תשומת הלב והחיבה שלכם. תכונות אלה נובעות מהיצרים הטבעיים של החתול כטורף המתפקד בדרך כלל בצורה עצמאית, ולא במסגרת של להקה מלוכדת. לא אחת קורה שבעלי חתולים יוצאים מבית ומתגעגעים במשך כל היום לחתול האהוב שלהם, והם רק רוצים לחזור הביתה ולהרעיף עליו אהבה. ואז, למרבה אכזבתם, הם מגיעים לביתם ומגלים את החתול ישן בשלווה ובאדישות.

בניגוד גמור לחתולים, כלבים פשוט אינם יכולים לתפקד ללא הנוכחות של בעליהם. אם בני אדם עוזבים את ביתם לשעות ספורות, לא נדיר שהם חוזרים הביתה ושומעים מהשכנים תלונות על נביחות ויבבות בלתי פוסקות ומגלים שכלבם החריב את כל הרהיטים  בניסיון לפרוק את כל הלחץ שצבר מהחרדה שבעליו האהובים לא ישובו למקום המרבץ של הלהקה. כמו במקרה של החתול העצמאי, גם אופיו של הכלב נובע מנטייתו הגנטית לתפקד במסגרת של להקה מלוכדת. כלבים תמיד מחפשים אחר חיבה נוספת ותשומת לב מבעליהם והם יעשו הכל כדי להשביע את רצונם.

אז איזו חיה לאמץ?

זו השאלה הגדולה, ואת התשובה עליה רק אתם יודעים. מה יותר מתאים לכם – חיה שקטה ונקייה אך אדישה, או בעל חיים אוהב ונאמן שעלול לגרום לסכסוכי שכנים ולהחריב את הבית? מה שלא תבחרו, אין ספק שזו תהיה הבחירה הנכונה, כי אין מתנה גדולה יותר מגידול חיית מחמד אהובה. והיי, מקסימום פשוט אמצו את שניהם.