כולנו מכירים את דג הזהב הקיים במיתוסים –  הוא בצבע כתום מנצנץ, הוא מתאים לאקווריום הקטן שלנו ולצערנו, הוא לא חי לאורך זמן. כל זה נכון, אבל האמת היא שמשפחת דגי הזהב היא משפחה ענפה, המסתעפת בצורה משמעותית יותר משחשבנו ומונה עשרות סוגים שונים של דג הזהב, שלא נראים ולא מתנהגים כמו דג הזהב במוחנו.

שבירת מיתוסים לגבי דגי זהב

ראשית, למרות ששם הדג אמור לרמז על צבעו, ישנם סוגים רבים של דגי זהב המגיעים בשלל צבעים כמו כחול, כסוף, אפור, שחור ולבן. שנית, אנו מכירים את הדג הקטן והקופצני ששוחה לנו בקערה, אך בטבע יכולים דגי הזהב לגדול בצורה משמעותית, להגיע לאורך של עד 45 סנטימטרים ולמשקל של 3 קילוגרמים – לשם השוואה, כמו גובהו ומשקלו של תינוק שנולד. גם חייו הקצרים של הדג הם מיתוס די נכבד, שכן בטבע יכול דג הזהב לחיות עד גיל 40 שנה! (ואם אתם ממש משקיעים, גם בגידול ביתי הוא יכול לשרוד אפילו עד 8 שנים!)

כדאי לי לקנות דג זהב?

המיתוס הכי גדול שיש לשבור הוא שדג הזהב הוא הדג איתו כל מגדל דגים מתחיל את התחביב שלו, והאמת היא שזה ממש לא נכון. דג הזהב הוא לא דג קל לתחזוקה, ורוב מגדלי הדגים שיבחרו לקחת דג כזה מבלי לעשות את עבודת ההכנה הנדרשת, ימצאו את עצמם מהר מאד נפרדים ממנו לשלום. דג הזהב מייצר הרבה פסולת, לפחות בהשוואה לדגי נוי אחרים, ולכן יש לנקות את האקווריום ואת המים בתדירות הרבה יותר גבוהה משחשבתם. בנוסף, רוב המגדלים מניחים את דג הזהב היחיד בתוך אקווריום עגול, שאינו מתאים כלל לדג, וקטן על מידותיו משמעותית, מה שגורם לדג לחיות חיים בלתי נעימים ולסבול.

זכרו, אם אתם מתכננים לרכוש דג ואתם חובבי דגים מתחילים, מומלץ לבקש הכוונה לדג מתאים למתחילים מהמוכר בחנות, או לקרוא היטב על תנאי הגידול הנכונים לדג זהב על מנת לאפשר לדג שלכם חיים ארוכים ונעימים!