רובנו, המגדלים חתולים וכלבים בביתם, מרגישים שבעל החיים הוא חלק אמיתי מהמשפחה. אנחנו מתכרבלים אתו, דואגים לו, לוקחים אותו לרופא כשהוא חולה ומפנקים אותו בצעצועים ודברים טעימים. הבעיה מתחילה כאשר אנו לא יודעים לעשות את הבדל בין פינוק של בני אדם לבין פינוק של חיות. מגדלי חיות רבים אוספים צלחת שאריות עשירה לבעלי החיים שלהם, מבלי בכלל לדעת שאותן שאריות של מזון בני אדם, יכולות להוות נזק אמיתי לקיבת החיה. הנה כמה דברים שאסור בתכלית האיסור לפנק את בעלי החיים שלכם איתם.

הנזקים האמיתיים

האיסור האמיתי והמשמעותי הוא שוקולד, שכן שוקולד (גם לבן!) מכיל חומר שהוא לא פחות מרעל לקיבת בעלי החיים. השוקולד יכול לגרום להקאות, שלשולים, רעידות ובמקרים קיצוניים – אפילו מוות. עוד ברשימה תמצאו את הבצל והשום (גם מבושלים או מטוגנים) אשר יכולים לגרום לאנמיה או הרעלה, ענבים (וגם צימוקים) הגורמים לכשל בכליות, ביצים טריות או בשר נא, כל מאכל המכיל ממתיק מלאכותי כלשהו, וכמובן – כל החומרים שגם קצת מזיקים לנו כמו קפאין, אלכוהול או תרופות. חשוב להדגיש – אין אף תרופה של בני אדם שמתאימה גם לכלבים, ואין לתת להם אותה בשום סיבה. כמו כן, מומלץ להימנע מתבלינים (כולל מלח, פלפל, פפריקה וכמובן תבלין חריף), ומכל מיני מאכלים המציבים סכנת חנק כמו גרעינים של פירות, אגוזים ושקדים, ועצמות חדות.

שבירת מיתוסים

אחד המיתוסים הגדולים בתזונה של כלבים נוגע לעצמות. מי מאתנו לא שמר שקית עצמות במיוחד לכלב אחרי ארוחה בשרית גדולה? אבל האמת היא שהכלבים והחתולים שלנו בכלל לא מיועדים לאכול עצמות. השיניים שלהם נועדו לאכול בשר של חיה, ולא את העצם שלה, ולכן לעיתים הן לא מפרקות את העצמות כהלכה וחתיכות קטנות יכולות להיכנס אל הושט ואפילו ליצור חורים בקיבה. מיתוס נוסף הוא המיתוס של חתולים וחלב – נכון, גור חתולים קטנטן ייהנה מאד מכוס חלב שתשאירו עבורו, אבל רוב החתולים הבוגרים, לאחר שנגמלו מחלב אם, לא מסוגלים לעכל חלב רגיל, לכן הימנעו מלתת לחתולים שלכם חלב כפינוק. אין ספק שהם יעריכו קופסת שימורים של טונה הרבה יותר.