התפיסה המקובלת היא שדגים הם חיות המחמד שעלות הגידול שלהם היא הכי זולה מבין שאר החיות. נכון, קניית האקווריום, הגדלת האקווריום כשהדגים מתרבים, רכישת מסננים, מנקים ופילטרים, רכישת אוכל וכו’ מגדילים את הוצאות הגידול והופכים את העסק למעט יותר יקר ממה שתיארנו לעצמנו, אבל לא מדובר בהוצאות אסטרונומיות בהן משפחה ממוצעת לא תוכל לעמוד. יחד עם זאת, הדבר נכון רק כאשר מדברים על דגי נוי רגילים ופשוטים שניתן לרכוש בחנות החיות. מה קורה כשאנו מתחילים לחפש דגים מיוחדים יותר לגדל? מה קורה כאשר האהבה לדגים הולכת וגדלה ואנו רוצים דגים נדירים, מיוחדים וכאלה שיפארו את האקווריום שלנו? עבור רוב האנשים מדובר בעסק לא משמעותי ותחביב לא ממש יקר, אבל יש גם את האקסטרימיסטים שהולכים על הדגים הטרופיים היקרים בעולם, ומחרם יכול להגיע למאות אלפי שקלים!

אז מיהם הדגים ששוברים את הכיס?

דגים עד 10,000 שקלים

ברשימה זו נמצא שלושה דגים מאד מיוחד שמחירם נע בין 1,000 דולר ל-2,700 דולר. הדג הראשון, הזול ברשימה, נקרא candy basslet, צבעו כתום וסגול מפוספס, מיוחד מאין כמוהו, ומקורו בקאריביים. הדג הבא הוא calorian angelfish, צבעו צהוב ומקורו ממקסיקו. על מנת לתפוס ולמכור דג כזה, יש צורך באישור מיוחד מממשלת מקסיקו. הדג האחרון בקטגוריה הזו iron butterfly fish הנמצא לחופי יפן. דגים אלה מאד פעילים ולכן כיף לצפות בהם בתוך האקווריום, זזים ממקום למקום.

דגים במאות אלפי שקלים

הדגים היקרים ביותר ברשימה הם peppermint angelfish, polka dot stingray, ו- platinum arowana. הראשון ברשימה הוא דג מים מתוקים הנמצא בהוואי, אספן פרטי של דגים ישלם עליו עד 30,000 דולר. הדג הבא הוא למעשה דג בעל מוטציה גנטית האחראית לצורתו הנדירה, מקורו בטאיוון והאספן הנלהב ישלם עליו כ-100,000 דולר על מנת להוסיף אותו לאקווריום הפרטי שלו. הדג האחרון ברשימה גם הוא דג בעל מוטציה גנטית נדירה הגורמת לצבעו הלבן הבוהק. מדובר בדג שיכול להאריך ימים, עד לגיל 50, ולכן כנראה עלותו האסטרונומית עומדת על 400,000 דולרים!