חודשי הקיץ מגיעים ועמם הזדמנויות לטייל עם הכלב בחיק הטבע, לטבול איתו בים או סתם לרבוץ יחד על החוף. כיף גדול, אבל חשוב להיות מודעים גם לסכנות שאורבות לכלבכם בקיץ. כי מזג האוויר הישראלי טומן בחובו גם תופעה מסוכנת – התייבשות כלבים. כך תמנעו ותטפלו.

כך תזהו התייבשות אצל הכלב

בדיקת גמישות העור: כדי לבדוק אם כלבכם מיובש, עליכם לחפון בידיכם את העור הרפוי העוטף את עורפו, להרימו כלפי מעלה ולהרפות. תוך כחמש שניות עורו של הכלב אמור לחזור למצבו הקודם. כלבים מיובשים מאבדים מגמישות עורם, וככל שרקמת העור מאבדת מלחותה, כך העור חוזר למקומו באיטיות רבה יותר, וכך גוברים הסיכויים שכלבכם סובל מהתייבשות. במקרים קיצוניים של התייבשות, העור כלל לא חוזר למקומו.

בדיקת לחות החניכיים: בדיקת החניכיים היא דרך יעילה לזיהוי התייבשות. עליכם להעביר את האצבע שלכם על חניכי הכלב. אם כלבכם צרך מספיק נוזלים, תרגישו שהחניכיים שלו רטובות וחלקלקות. אם אינכם מצליחים להעביר את האצבע על החניכיים הדביקות והיבשות, קרוב לוודאי שכלבכם מיובש.

בדיקת נימי החניכיים: עליכם להרים את שפתי הכלב ולחשוף את חניכיו. הניחו אצבע על חניכי הכלב והפעילו מעט לחץ, על מנת לעצור את זרימת הדם לנימים. כאשר תרימו את האצבע, הדם אמור לזרום בחזרה בתוך פחות משתי שניות. אם עוברות יותר משתי שניות, כלבכם מיובש ועליכם לעזור לו לצרוך נוזלים.

הטיפול בכלב מיובש

אם מדובר בהתייבשות קלה, חשוב לעודד את הכלב לצרוך נוזלים דרך הפה. כלב מיובש אינו יכול לצרוך כמות גדולה של מים בבת אחת, ולכן יש לעשות זאת בהדרגה ובאיטיות. שתיה מהירה בעת התייבשות עלולה לגרום להקאה ולאובדן נוזלים נוסף. כדי לעודד את כלבכם לשתות, ניתן להוסיף קוביות קרח למים או לתת לו ללקק קוביות קרח. במידה שהכלב מסרב לשתות, או במקרה שהוא ממשיך לאבד נוזלים על ידי הקאה או שלשול, יש לפנותו מיידית לקבלת טיפול מקצועי אצל וטרינר.

התרופה הטובה ביותר: מניעה

תמיד טוב לדעת מה יש לעשות בעת צרה, אבל כמובן שעדיף להימנע ממנה מלכתחילה. לפניכם מספר פעולות פשוטות שביצוען יבטיח שכלבכם לא יתייבש הקיץ.

ספקו מים בנדיבות: כלבים מקררים את גופם באמצעות הלחתה, תהליך הגורם להם לאבד נוזלים. לכן חשוב שתמיד תשאירו לכלבכם מספר קערות מלאות במים טריים וקרירים. גם בעת יציאה לטיולים ארוכים מומלץ תמיד לקחת קערת מים.

עודדו את כלבכם לשתות: בימים חמים חשוב שתעודדו את כלבכם לצרוך יותר מים מהרגיל. לאחר פעילות גופנית חשוב לצרוך כמות מספקת של מים, אך יש לעשות זאת בהדרגה. אם ברצונכם לגרום לכלבכם לשתות עוד, אפשר לנסות להוסיף מעט טעם למים: כל שעליכם לעשות הוא להקפיא קוביית ציר מרק ולהניחה בקערה.

ספקו לכלב מקום מוצל: חשוב למנוע מהכלב חשיפת יתר לשמש בשעות היום. אם הכלב ינוח במקום מוצל וקריר, יהיה עליו להשקיע פחות אנרגיה בקירור גופו וכך יאבד פחות נוזלים. לעולם אין לקשור כלב בחוץ בשעות היום החמות: בנוסף על היחשפותו לטמפרטורות הגבוהות, הוא גם עלול להסתבך בשרשרת וכך תימנע גישתו החופשית למים.

פעילות גופנית מתונה: אם ברצונכם לצאת עם הכלב לריצה או הליכה במשך שעות היום, הקפידו לעשות זאת לפרקי זמן קצרים ולאפשר לכלבכם הזדמנויות למנוחה ושתייה. כמובן שעדיף לדחות כל פעילות גופנית מאומצת לשעות הערב, כאשר הטמרפטורות יורדות במעט.