החשיבות בבחירת דגים לאקווריום הא קריטית, כי לצערנו, אם הכנסנו דג אחד שאינו לגמרי בקו הבריאות, חרצנו את גורלו של האקווריום כולו. מסיבה זו מומלץ תמיד לרכוש את כל הדגים לאקווריום המיועד בבת אחת ולא להפוך להיות אספן דגים, כלומר כזה שרוכש דג חדש לאקווריום מדי שבוע. בכל כניסה של דג חדש אנו מערערים מעט את המערכת האקולוגית העדינה המתקיימת בתוך האקווריום, וכל ערעור שכזה מסכן את חיי הדגים הקיימים, לכן מומלץ לבצע רכישה אחת מושכלת של דגים ולקנות חדשים רק בכדי להחליף דגים שמתו. בנוסף, כפי שציינו, חשוב מאד לבדוק את בריאותם של הדגים טרם הרכישה.

אין ספק שלא מדובר במשימה פשוטה. בעוד שעל כלבים או חתולים ניתן לראות סימנים מובהקים של חולי ויש גם בדיקות שניתן לבצע, על דגים קשה מאד לזהות את אותם סימנים אם אתה לא מומחה דגים מקצועי. אז מה ניתן בכל זאת לעשות?

בחנו את מראה הדג

התבוננו בדג לעומק. דג בריא הוא דג שכל הצבעים על גופו מבריקים מאד ואין תחושה של צבע חיוור או מראה מאט. בדקו לפני הקנייה איך נראה דג בריא מאותו סוג ואז השוו את התמונה לדג שנמצא מולכם, וודאו שהצבעים מדויקים כמו בתמונה. לאחר שבחנתם את הצבעים, חפשו על גוף הדג פצעים, חתכים, נקודות שחורות קטנות. בדקו שהסביבה בה הדג חי נראית נקייה ובריאה ושאין קשקשים הנושרים מגוף הדג. הביטו בעיני הדג וודאו שהן בהירות ולא בולטות, ושהסנפיר העליון של הדג שלם וזקוף.

בחנו את התנהגות הדג

אם הדג מטייל קרוב לקצה המים ולמכסה האקווריום, ומקרב את פיו אל מחוץ למים, כנראה שאין לו מספיק חמצן והוא לא נושם כראוי. בנוסף, דג מתוח יזוז הרבה באקווריום, לא יתקשר עם אף דג אחר שחולף על פניו, יסתגר בפינות אקווריום או יתחבא, ולא יאכל כמו שאר הדגים. דבר אחרון אליו מומלץ לשים לב הוא טיב החנות ומקצועיותם של המוכרים. חנות המתמחה בדגים ולא בחיות מחמד באופן כלי כנראה תהיה הבחירה הטובה ביותר עבורכם וזו שיש פחות סיכויים לרכוש ממנה דג חולה.