הקיץ הגיע ואיתו השמש הנעימה, הים, הפרחים והחרקים, ובשביל חלקנו – גם האלרגיות. אבל מה עושים כשהיצור החמוד והפרוותי שגר איתכם בבית הוא זה שסובל מהאלרגיות
?

אלרגיות אצל כלבים? אתם בטח שואלים ומגחכים מתחת לשפם. אז יש לנו חדשות בשבילכם – גם כלבים וחתולים ושאר מיני בעלי חיים יכולים לסבול מאלרגיות. ולא, זה בכלל לא נדיר. אם נראה לכם שהכלב שלכם מתנהג מוזר בזמן האחרון, כדאי לקחת בחשבון גם את האופציה שפשוט יש לו אלרגיה כלשהי.

סיבות אפשריות לאלרגיה

אלרגיות לפרעושים: ישנם כלבים הרגישים במיוחד לרוק של הפרעושים שנוגע בעור כשהם עוקצים.

אלרגיות נשאפות: אבק, עובש ואבקנים הנישאים באוויר בהחלט יכולים להוות בעיה עבור הכלבים הרגישים אליהם.

אלרגיות סביבתיות הקשורות במגע: סבונים, מדבירי חרקים, צמר, שטיחי ניילון או דשא.

אלרגיות למזון: אלה נדירות יחסית לשאר סוגי האלרגיה, אבל ישנם כלבים שמגיבים לרכיבים מסויימים באוכל שלהם בצורה אלרגנית.

אלרגיות נדירות: ישנן אלרגיות נדירות יותר כגון רגישות הורמונלית, בה הכלב רגיש להורמונים שהגוף שלו עצמו מפריש.

מהם התסמינים ואיך מטפלים?

כמו אצל בני אדם, גם אצל הכלבים הטיפול באלרגיות הוא סימפטומטי ונקודתי. ברוב המקרים ניתן לטפל בתסמינים על ידי המנעות מן האלרגן. לעיתים נדירות, לשיקולו של הווטרינר המטפל, נדרש שימוש בתרופות וזריקות.

אתם מכירים את הכלב שלכם הכי טוב וסביר להניח שתשימו לב אם הוא מתנהג בצורה חריגה.

אם מדובר באלרגיה לפרעושים התסמינים יכללו גירוד או ליקוק, קרחות, קשקשת, עיבוי כרוני של העור, פיגמנטציה יתר, הוט ספוט (פצע קטן שהופך תוך מספר שעות לפצע גדול, מפריש ומגרד). אזורי הגוף הנפוצים לראות סימנים אלו הם שורש הזנב ובתי השחי. במקרים כאלה חשוב לבצע טיפולים סדירים נגד פרעושים.

אלרגיה סביבתית מתגלה בדרך כלל בגיל צעיר ומחמירה עם השנים. בסוג כזה של אלרגיה התסמינים יהיו גירוד בכפות הרגליים, פנים, בתי שחי ומפשעה, בטן, עורף וצוואר ודלקות אוזניים חוזרות ונשנות. סימנם משניים לאלרגיה יהיו עור אדמדם ויבש, התקלפויות, קרחות, פיגמנטציה יתר, עיבוי כרוני, פגיעה עצמית (גירוד עד זוב דם למשל) ורגישות יתר לזיהומי עור. מציאת הגורם לאלרגיה מהסוג הזה יכולה להיות בעייתית במיוחד אבל ישנה האופציה לעשות תבחין עור או בדיקת סבילות למזון. הטיפול יהיה לשיקולם של הבעלים והווטרינר.

קיץ נעים, לכולם

זכרו, אלגיה היא דבר ממשי ומאוד לא נעים גם אצל כלבים, בדוק כמו אצלנו. אז אם הכלב שלכם מראה סימנים של אי נוחות קחו אותו לווטרינר, התייעצו ועשו מה שצריך כדי שגם לו וגם לכם יהיה קיץ חפשי ומהנה.