אחרי ההשקעה הראשונית באקווריום ובאביזרים המתאימים, לדגים אין דרישות יותר מדי גבוהות מכם. אתם לא צריכים להוציא אותם לטיול, לסרק או לטפח אותם ואפילו לא צריך לקחת אותם לווטרינר כדי לקבל חיסון. באופן כללי, האחריות הכי גדולה שיש לכם מעכשיו היא להאכיל אותם. ממש לא מסובך. אבל בכל זאת יש כמה דגשים כדי לעשות את זה נכון.

נתחיל בקצת רקע: בטבע, רוב הדגים אוכלים כאשר יש להם הזדמנות. ביום טוב, הם עשויים לאכול מספר ארוחות, אבל אין להם בעיה גם לשרוד כמה ימים ללא אוכל אם אין ארוחה זמינה. המשמעות היא שדגים יכולים להיות פרעסרים לא קטנים, ובגדול – הם יזללו כל אוכל שתתנו להם, מתי שתתנו להם (גם אם הם לא גוועים מרעב). זו הסיבה שאחד מגורמי המוות המובילים אצל מגדלי דגים מתחילים הוא האכלת יתר. מגדל דגים לא מנוסה עלול לטעות ולחשוב שהתנהגותו הרעבתנית של הדג מעידה על צורך ממשי בהאכלות תכופות ובכמויות מזון גדולות ממה שבאמת נחוץ לדגיו. בנוסף, הימצאות שאריות מזון שלא נאכל במים עלולה לגרום לזיהומים ולמחלות שונות שיפגעו בדגים. לכן חשוב לבצע את ההאכלות בצורה נכונה.

מה בתפריט?

בחנויות חיות המחמד והדגים תוכלו למצוא מזון מסוגים שונים ובצורות שונות. הצורה הנפוצה ביותר למזון דגים היא בפתיתים. מזון דגים בפתיתים יספק לדגים שלכם תזונה מספקת כדי לשרוד, אבל אם אתם רוצים שהם ממש ישגשגו, עליכם לגוון להם את התזונה מעט יותר. אחרי הכל, גם אתם הייתם מתבאסים לאכול את אותו הדבר כל יום. באותן חנויות תוכלו למצוא מזון גם בצורה של מקלונים, כדורונים וכו’. הקפידו לגוון לדגים שלכם את הדיאטה מדי פעם. סוגי המזון נבדלים זה מזה גם בתכולתם: מזון צמחוני, מזון לדגים טורפים, פלנקטון וכו’ קראו את מאפייני המזון הרשומים על האריזה וודאו שהתכולה מתאימה לדיאטה של הזן אותו אתם מגדלים.

חצי פנסיון או פנסיון מלא?

ככלל, רוב הדגים יכולים להסתפק בהאכלה אחת ביום, מתי שנוח לכם. יוצאים מן הכלל הם דגים צמחוניים, שבטבע נוהגים לנשנש צמחים לאורך כל היום. אם אתם מגדלים דגים צמחוניים ואין לכם פנאי להאכיל אותם מספר פעמים ביום, דאגו לגדל באקווריום שלכם גם צמחי מים אכילים, שאותם יוכלו הדגים לכרסם במהלך היום, בין הארוחות שתספקו להם. סייג נוסף לעניין ההאכלות, הוא אוכלי לילה. ישנם זנים מסויימים (שפמנונים, למשל) שרגילים לאכול בלילה. אם אתם מגדלים זן כזה, הקפידו להאכיל אותו בערב, לפני שאתם הולכים לישון (ואל תשכחו לכבות גם את התאורה באקווריום).

אז מה ניתן למי? אנחנו ממליצים על מוצרים של חברת פרודקט האיטלקית, שמייצרת מזון איכותי ומותאם לכל סוג של דג שאולי שוכן אצלכם באקוורים:

דגים שוכני קרקעית

עבור קבוצה זו תוכלו לבחור מבין שלושה מזונות שפרודקט מציעה:

  1. מזון “טאבלט” בצורת טבליות, המבוסס על מרכיב בשרי. המזון הזה הינו מזון שוקע , תכונה מחייבת לדגים שוכני קרקעית. מתאים במיוחד לדגים ממשפחת הקורידורסי. הטבלייה שוקעת במהירות לקרקעית ומתפוררת לאיטה בכדי למנוע רפש בקרקעית האקווריום.
  2. מזון “טאבלט צמחי” בצורת טבליות, המבוסס על מרכיב צמחי. גם מזון זה שוקע ומתפורר, והוא מתאים במיוחד לדגים הניזונים ממקור צמחי.
  3. מזון טבליות גדולות על בסיס צמחי לשוכני קרקעית – המזון המוביל כיום בעולם. מורכב ברובו מאצת ספירולינה – מקור צמחי לחלבון מלא. הטבליות מכילות כ-70 אחוזי חלבון, שחשוב מאוד למערכת עיכול תקינה ולמניעת מחלות. מתאים במיוחד למשפחת הפלקוסטומוסים ולשאר שוכני הקרקעית הניזונים צמחית.

מזון דיסקיות גדול לשוכני קרקעיתעבור דגים שוכני קרקעית חשוב לבחור מזון שוקע

דגים טורפים

גם עבור הטורפים ישנן שלוש אפשרויות לבחירה:

  1. מזון “ארואנה” בצורת מקלונים המכילים 44.4% חלבון, המתאים במיוחד לדגים גדולים שמקורם ממרכז אמריקה, כגון אוסקר, ארואנה, פאקו ועוד, וכן לדגי מוטציה גדולים כמו דג תוכי ופלאור הורן. זהו מזון צף, ומתאים במיוחד לצורת האכילה של הדגים הגדולים, שכן בטבע הם ניזונים מפני המים.
  2. מזון “ציקליד סטיק” בצורת מקלונים צפים, מתאים בעיקר לדגים הגדלים מנהרות אפריקה לדגים גדולים ממרכז ודרום אמריקה.
  3. מזון “ביוגרן לארג'”: מזון מצוין המתאים לדגים ממשפחת המתוקים והמלוחים. המזון משלב בתוכו תזונה בשרית (גרגר אדום) וצמחית (גרגר ירוק) עם 45.5% חלבון – זהו שילוב מנצח בעיקר לדגים מאגם מלוואי השוכן באפריקה ולשאר הדגים מאגמים שונים בעולם. המזון השוקע לאיטו, ותואם את אופן אכילתם של הדגים בטבע.

מזון ארואנהמרכיב החלבון הוא חשוב ביותר במזון לדגים. ארואנה מכיל 44.4% אחוז

דגים טרופיים

  1. מזון “טרופיקל” בצורת דפדפים, המתאים בצורה מושלמת לכל הדגים הטרופיים: סקלארים, גורמים, משפחת הטטרות ומשריצי החיים (גופים, סייפנים, מולים, פלטים ועוד). המזון צף ושומר על רמת ניקיון גבוהה באקווריום.
  2. מזון “גופי”: מזון שפותח במיוחד עבור משפחת דגי הגופי. מגיע בצורת דפדפים המכילים מרכיבים מותאמים לשמירת הצבעים העזים של הדג.
  3. מזון”קולור” בצורת דפדפים שעיקרו הוא שמירה וחיזוק הצבע הקיים בדגים הטרופיים. מכיל 46.9% חלבון.

מזון קולור מחזק צבעעבור דגים טרופיים בחרו מזון מחזק צבע