אמנם אי אפשר לשים להם יד על המצח ולבדוק להם חום, אבל גם דגים חולים לפעמים.

כך תזהו שהדג שלכם לא חש בטוב

גם דגים יכולים לחלות. היות שמדובר ביצורים שקטים בד”כ, לא תמיד תצליחו להבחין בכך מיד. ומן הסתם, אי אפשר לדחוף להם מדחום, אך אם תהיו ערניים למספר סימנים, תוכלו לזהות בזמן שמשהו אינו כשורה עם הדגים שלכם. למרבה המזל, רוב זני הדגים מציגים תסמיני מחלות דומים, כך שהיכרות עם הסימנים הנפוצים אמורה להספיק לכם, לא משנה אילו זנים אתם מגדלים.

סימנים נפוצים למחלות בדגים הם: סנפירים מכווצים ומוחזקים קרוב לגוף הדג, סנפירים מרוטים, נפיחות, עיניים מוגדלות ובולטות, שחייה תזזיתית, דשדוש בקרקעית האקווריום או לחילופין עלייה לפני השטח של המים וניסיונות ‘לנשום אויר’, התגרדות כנגד דפנות האקווריום/אביזרי אקווריום/צמחים, חוסר תאבון, נקודות לבנות על העור, טפילים נראים לעין, סיבים דמויי צמר גפן על הסנפירים או על העור.

סנפירים מכווצים ומוחזקים קרוב לגוף, שחייה תזזיתית או איטית, עלייה לפני השטח ו’השתנקות’, אובדן תאבון או שינוי בגוון הזימים מאדום-ורוד לסגול-כחול – הם כולם סימנים לכך שהדג שלכם לא מקבל מספיק חמצן. במקרה כזה, בדקו את רמת החומציות של מי האקווריום. ייתכן שיש יותר מדי פסולת או אמוניה במים או שהפילטר שלכם התקלקל. בצעו בדיקה מקיפה של כל אלה והחליפו מים במידת הצורך.

אם הדג שלכם סובל מנפיחות או מעיניים בולטות ומוגדלות, ייתכן שהוא סובל מבקטריה כלשהי. זו בעיה לא פשוטה לטיפול, לכן עדיף להעביר את הדג החשוד כנגוע לבידוד במיכל אחר, כדי למנוע הדבקה של דגים נוספים.

סנפירים מרוטים ופצועים עלולים להיות פשוט תוצאה של קטטת אקווריום, אך פציעתם עלולה להוביל לזיהום או לפגיעה של בקטריה או פטריה שתתיישב על הסנפיר הפגוע. לכן, מומלץ להעביר דג שסנפיריו נראים פגועים לבידוד עד להחלמה. אם תבחינו בנקודות לבנות או בסיבים דמויי צמר גפן על עורו או סנפיריו של הדג הפגוע, ככל הנראה מדובר בפטריה או בקטריה. במקרה כזה, יש לפנות לוטרינר שימליץ על טיפול תרופתי.