אז אחרי התלבטויות בין כלב, חתול ותוכי – החלטתם ללכת על דגים בתור חיית מחמד. ברכותינו על ההחלטה! אין ספק שדגים הם חיות מחמד נוחות במיוחד: לא משירים שערות, לא משאירים הפתעות על השטיח והרבה יותר קל לגדלם בדירת חדר צפופה בהשוואה ללברדור. לפני שאתם רצים לחנות ציוד החיות כדי להצטייד באקווריום, הנה כמ טיפים שיעזרו לכם לרכוש את האקווריום הנכון עבורכם.

איזה דגים אתם רוצים לגדל?

בחנויות הדגים תיתקלו במגוון עצום ומסחרר של דגים, ולא כולם זקוקים לאותם תנאי מחיה. אקווריום אחד = תנאי מחיה מסוג אחד. כלומר, עליכם להחליט מראש האם תגדלו דגי מים מתוקים, דגי ים, דגים טרופיים וכו’. אגב, הגודל (גם) במקרה הזה קובע – ישנם זני דגים שגדלים למימדים לא קטנים. לכן, קחו בחשבון גם את הגודל הסופי שאליו יגיעו הדגים שברצונכם לגדל, וקנו מראש אקווריום שיספק להם מספיק מרחב מחיה גם בעתיד.

היכן יוצב האקווריום?

עכשיו כשאתם יודעים פחות או יותר מה גדול האקווריום שאתם מחפשים, יעדו לו מראש מקום בביתכם. אל תשכחו להשאיר מספיק מקום מאחורי האקווריום לציוד ולכבלים שתצטרכו להציב בתוכו או בסמוך לו, שכן, יחד עם האקווריום סביר שתרכשו גם משאבה, מסנן, תאורה ואביזרים נוספים. ישנם אקווריומים גדולים, שמגיעים עם מעמד משלהם ואילו אחרים ניתן להעמיד על מדף, שולחן או אפילו למקם בהתאמה מיוחדת בנישות. שימו לב לחומר ממנו עשוי האקווריום – זכוכית או אקריל? זכוכית בד”כ עמידה יותר לשריטות, אך היא גם כבדה יותר. לכן, יש לוודא שאקווריום זכוכית מוצב על רהיט שיכול לשאת את משקלו (וכשהוא מלא במים, מדובר במשקל כבד). אקווריומים מאקריל הם קלי משקל יותר.

הקמת אקווריום לוקחת זמן

קחו בחשבון שהקמת אקווריום היא תהליך. אי אפשר פשוט לשפוך את הדגים לאקווריום החדש ברגע שתקבלו אותו. ראשית, יש לצייד את האקווריום בכל הציוד הנדרש, למלא אותו במים, לסנן ולחמצן את המים ולוודא שהם בטמפרטורה המתאימה לתנאי המחייה של הדגים שיאכלסו את האקווריום. לאחר מכן, יש להפעיל את האקווריום כשהוא ריק מדגים למשך 3-4 שבועות על מנת שהמים ישלימו תהליך ביולוגי המכונה “מחזור החנקן”, ואז, ורק אז – תוכלו להעביר את הדגים למשכנם החדש.

טיפ אחרון לסיום:

לפני שאתם קונים את האקווריום ערכו השוואת מחירים בין מספר חנויות (ובדקו גם אונליין) ואל תשכחו לשאול האם החנות מציעה עסקאות חבילה או הנחות לציוד ואביזרים שתצטרכו לרכוש בעתיד עבור האקווריום.