כולנו יודעים שדגים נושמים מתחת למים, אבל האם אנחנו באמת מבינים איך זה פועל? כנראה שלא. ובכן, גם דגים זקוקים לחמצן, פשוט במקום לקבל את החמצן מהאוויר כמו שאנו מקבלים, הדגים סופגים את החמצן דרך המים באמצעות הזימים. מכירים את התנועה המפורסמת של הדגים כשהם פוערים את פיהם בתוך המים? זו בעצם תנועה שהיא חלק מפעולת הנשימה- המים נבלעים דרך הפה ויוצאים החוצה דרך הזימים, קצת כמו לשאוף מהאף ולנשוף מהפה.

למה בעצם המידע הזה חשוב לנו?

כי גם לדגים שאנו מגדלים יכול להיות מחסור בחמצן כשהם נמצאים בסביבה לא מבוקרת, ובדיוק כמו אצלנו, גם אצל הדגים מחסור בחמצן יוביל לעיתים לתמותה. אם נהיה ערניים מספיק ונדע לזהות את הסימנים, נוכל לאתר מחסור בחמצן או סביבת גידול לא ראויה ולהציל את הדגים לפני שיגיעו למצב בלתי הפיך.

מה גורם למחסור בחמצן?

הגורם העיקרי הוא סביבת גידול לא מטופלת, כלומר: אקווריום ללא מערכת סינון. האקווריום מתפקד כמערכת הזקוקה לאיזון פנימי על מנת לעבוד כהלכה, במידה והאיזון הפנימי מופר, יש צורך בחלק אחד במערכת שיגרום לו להתאזן מחדש – מערכת הסינון. במהלך כל יום, שאריות אוכל שלא נאכלו על ידי הדגים מצטברות באקווריום. השאריות הללו מרקיבות בתוך המים, ובדיוק כמו בכל מקום אחר בטבע, מייצרות חיידקים. אותם חיידקים הופכים להיות המתחרים העיקריים של הדגים שלכם על החמצן הקיים במים, ולרוב – החיידקים ינצחו במרוץ. עוד גורמים להתפתחות החיידקים הללו, או חומרים רעילים אחרים במים הם הפרשות מגוף הדג, ריקבון של צמחייה ועוד. אחד הסימנים העיקריים למחסור בחמצן יהיה כאשר הדגים שלכם לא נשארים שקועים לחלוטין בתוך המים אלא מוציאים את חלקו העליון של הראש שלהם החוצה, בניסיון להשיג חמצן טרי מן האוויר.

אז מה עושים?

פשוט מאד – מתקינים מערכת סינון איכותית אשר תפקידה לסנן את המים וליצור סביבת גידול איכותית יותר לדגים שלכם. בנוסף לסינון הראשוני, מערכת הסינון למעשה מייצרת חיידקים אשר טובים לסביבת האקווריום, והם מפרקים את הרעלים במים והופכים אתם לבריאים יותר.  אבל אל תטעו- מערכת סינון לא מחליפה את התחזוקה הקבועה של האקווריום ועליכם עדיין לזכור להחליף אחוז מסוים מן המים על בסיס שבועי או דו שבועי ולהאכיל את הדגים במינונים מתאימים לסוגם.

ומה אם תהיה הפסקת חשמל?

ככי למנוע חוסר חמצן בזמן הפסקת חשמל, תתקינו להם מבעוד מועד משאבת אוויר לגיבוי. משאבת הגיבוי המומלצת MINIJANG 8200ACD מגיעה עם מצבר גדול ואיכותי, שבזמן הפסקת חשמל נכנס לפעולה ומספק חמצן לאקווריום למשך עד 10 שעות!

משאבת חצמן חלופית